RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU SEKOLAH RENDAH
Tarikh : 15 April 2010
Masa : 9.30 pagi – 10.00 pagi
Tahun : 1 Cempaka
Bilangan murid : 20 0rang
Mata pelajaran : Bahasa Melayu
Tema : Kebersihan Diri
Tajuk : Bilik Mandi
Hasil pembelajaran
Pada akhir pelajaran murid dapat :
i. Membaca dan memahami maklumat yang terdapat dalam teks.
ii. Mengeja perkataan dengan betul berdasarkan bahan rujukan.
iii. Mencirikan gambar dengan kegunaannya dengan betul.
Fokus utama :
Merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji.
Aras 1 : merujuk kamus bergambar untuk meneliti ejaan daripada perkataan yang didengar.
Fokus sampingan:
Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks.
Aras 1 : menyatakan maksud lambang dan simbol yang diberi bagi sesuatu gambar.
Kemahiran bahasa : mengeja, memahami dan bertutur.
Sistem bahasa : i. Ejaan
ii. sebutan dan intonas
iii. Kosa kata
pengisian kurikulum : Ilmu : sains
:Nilai : kebersihan fizikal dan mental
: Kemahiran berfikir : mengenal pasti dan mencirikan
: Kemahiran belajar : mengumpul maklumat.
Kecerdasan pelbagai : Verbal linguistik
Bahan bantu mengajar : gambar, LCD, komputer
Langkah / masa   | Isi pelajaran  | Aktiviti pengajaran dan pembelajaran  | Catatan  | 
Set induksi  ( 5 minit )  | Contoh soalan : Adakah kamu mengosok gigi pagi tadi? Berapa kali  dalam sehari kamu megosok gigi? Berapa kali kamu mandi sehari?  |     1. Guru   bersoal jawab dengan murid.        2. Guru   menayangkan lirik lagu “ bangun pagi “      3.    Guru   meminta murid menyanyikan lagu tersebut berserta gaya.  | BBM LCD, teks Nilai  Keberanian  | 
Langkah 1 ( 8 minit )  | Mengeja: Berus gigi Syampu Tuala                                       Sabun Ubat gigi Baldi Span   Gayung  |      1.    Guru    menayangkan 8 gambar alatan   membersihakan diri. 2. Guru meminta murid menamakan alatan tersebut.       3.    Guru   meminta murid mengeja gambar alatan yang di pamerkan dengan merujuk kamus   bergambar.     4.    Guru   menyemak ejaan murid.  | BBM Kamus bergambar, LCD projektor,   komputer. KBKK Mencirikan Menjana idea Nilai Kegigihan Keberanian  | 
Langkah 2 ( 8 minit )  | Menyatakan  kegunaan alatan Berus gigi Syampu Tuala Sabun Ubat gigi Baldi Span Gayung  |     1.    Guru   menayangkan gambar alatan membersihkan diri.     2.    Guru   meminta murid menyatakan secara lisan kegunaan alatan tesebut.    3.    Guru   memberikan latihan kepada murid.  | BBM Lcd projektor, komputer, gambar. KBKK Mencirikan Mengenal pasti fakta Nilai  Rasional Kebersihan mental dan fizikal  | 
Langkah 3 ( 6 minit )  | Rujuk lampiran  |    1.    Guru   menayangkan lirik lagu “bangun pagi “ kepada murid.     2.    Guru   meminta murid mengisi tempat kosong soalan yang diberikan    3.    Guru   menyemak jawapan bersama- sama murid.  | BBM Teks, lcd projektor KBKK Menyusun atur Menjana idea Nilai Rasional Berdikari  | 
Penutup ( 3 minit )  |     1.    Guru   menyimpulkan isi pelajaran pada hari ini.    2.    Guru   menerapkan nilai- nilai murni kepada murid supaya menjaga kebersihan diri.  | Nilai  Kebersihan mental dan fizikal kerajinan  | 






0 kritikan:
Post a Comment